The National Eisteddfod of Wales

The National Eisteddfod of Wales
Carmarthenshire, 1 -9 August
2014

Carmarthenshire
1 -9 August 2014

David Ellis Memorial Prize

1948 R. A. Pryce, Pwllheli

1949 Tom Jones, Penmaenmawr

1950 A.O. Thomas, Tynygroes, Glynceiriog

1951 Eluned Jones Thomas, Pontyclun

1952 Richard Henry Rees, Pennal, Machynlleth

1953 Ritchie Thomas, Penmachno

1954 Lynne Richards, Tycroes

1955 Richard H. Rees, Pennal, Machynlleth

1956 Eric Mortimer, Croesoswallt

1957 Elwyn Jones, Llanaelhaearn, Caernarfon

1958 Harding Jenkins, Llanelli

1959 Stuart Burrows, Pontypridd

1960 Peggy Williams, Trimsaran

1961 Evan Lloyd, Llanwrda

1962 Maldwyn Parry, Cemlyn, Abermaw

1963 Margaret Lewis Jones, Llanbrynmair

1964 Peggy Williams, Trimsaran

1965 Robert T. Roberts, Dinbych

1966 Cellan Jones, Pontarddulais

1967 William Jones, Trawsfynydd

1968 Enid Wynn Thomas, Studley

1969 R.T. Roberts, Dinbych

1970 David Jones, Llanilar

1971 William Jones, Trawsfynydd

1972 Alma Evans, Beulah, Llanwrtyd Wells

1973 Iwan Davies, Prestatyn

1974 Angela Rogers Davies, Cribyn, Llambed

1975 Beryl Jones, Mochre, Bae Colwyn

1976 Berwyn Davies, Aberaeron

1977 David Cullen, Llanbrynmair

1978 Marian Roberts, Brynsiencyn

1979 Huw Ifor Hughes, Llangefni

1980 T.J. Davies, Abergele

1981 Gwion Thomas, Betws Bledrws, Llambed

1982 Eirwen Hughes, Bow Street

1983 Glenys Roberts, Bodffari

1984 Maldwyn Parry, Penygroes

1985 Ann Davies, Nercwys

1986 Tom Evans, Gwanas, Dolgellau

1987 Alun Vaughan Jones, Y Bala

1988 David Lloyd, Pont Eden, Swydd Caint

1989 Lavinia Thomas, Llandeilo

1990 Meinir Jones Williams, Llundain

1991 Iwan Wyn Parry, Dolgellau

1992 Anthony Stuart Lloyd, Caerdydd

1993 Washington James, Cenarth

1994 Delyth Hopkins Evans, Pontrhydygroes

1995 Shân Cothi Morgan, Ffarmers

1996 Rhys Meirion Jones, Rhuthun

1997 Aled Edwards, Llanymddyfri

1998 Iona Stephen Williams, Caergybi

1999 John Eifion Jones, Penisarwaun, Caernarfon

2000 Iona Jones, Caerdydd

2001 Sian Meinir Lewis, Penarth

2002 Tom Evans, Dolgellau

2003 Richard Allen, Casllwchwr, Abertawe

2004 Martin Lloyd, Gorseinon, Abertawe

2005 Aeron Gwyn Jones, Ynys Môn

2006 Aled Wyn Davies, Llanbrynmair

2007 Robyn Lyn Evans, Pontrhydygroes

2008 Meirion Wyn Jones, Dinbych

2009 Trebor Lloyd Evans, Corwen

2010 Huw Euron, Caerffili

2011 Gwyn Morris

2012 Anne Wilkins, Bridgend

2013 Eleri Owen Edwards, Llanymddyfri

14